KALIBRAČNÍ LABORATOŘ
akreditovaná
Českým institutem pro akreditaci o.p.s.
pod číslem:
„ Kalibrace je soubor úkonů, kterými se stanoví, za specifikovaných podmínek, vztah mezi hodnotami veličin, které jsou indikovány měřicím přístrojem nebo měřicím systémem nebo hodnotami reprezentovanými ztělesněnou mírou nebo referenčním materiálem a odpovídajícími hodnotami, které jsou realizovány etalony.“
Tato definice je určující a všeobjímající podstatou kalibrace měřicí techniky. Výstup procesu kalibrace = číselná hodnota, či soubor číselných hodnot představující kvantum dané veličiny nebo odchylku od jmenovité hodnoty daného parametru je předmětem naší práce. Tedy, kalibrace měřidel.
Chod laboratoře musí být jako dobře napsaný program = otestovaný do posledního řádku za všech kombinací stavů, jež jsou v běhu programu očekávány, ale i za těch, které by vlastně ani nastat nikdy neměly. A protože jsou procesy laboratoře komplexním systémem, na pozadí neustále běží samoopravná smyčka detekce škodlivých a potencionálně nebezpečných odchylek od schválených postupů.
„Při kalibraci měřidel není prostor pro improvizaci.
Veškeré schválené procesy jsou vystavěny na pevných pilířích řádu a systematičnosti.“
A proto jsme se, při psaní programu nesoucím jméno Kalibrační laboratoř SOMEX servis, opravdu snažili, aby každá funkce, každá smyčka, každičká iterace a i ten nejposlednější obsazený bit paměti měl logické opodstatnění a svou reálně užitnou hodnotu.
Kalibrace měřidel je naší profesí.
Obraťte se na profesionály, obraťte se na nás.
KALIBRACE
KOMUNÁLNÍCH MĚŘIDEL
Měřidla pro obecné použití v procesu určení rozměrové kvality. Provádíme kalibrace posuvných měřítek, hloubkoměrů, kalibrace výškoměrů, kalibrace třmenových mikrometrů a pasametrů, kalibrace dutinoměrů, tloušťkoměrů, kalibrace úhloměrů a dalších typů měřidel.
Široká skupina měřidel, kterou kalibrujeme primárně pomocí koncových měrek délky a úhlu, hladkých kroužků, popřípadě jiných pevných normálů.
KALIBRACE
MIKROMETRICKÝCH ODPICHŮ,
MIKROMETRICKÝCH HLAVIC
Délková měřidla na pomezí definice „komunálního měřidla“ vyžadující specifický přístup jak při reálném použití, tak i při jejich kalibraci.
Kalibrace měřidel uvedených typu, tedy mikrometrických odpichú a mikrometrických hlavic, provádíme primárně pomocí délkoměru. Vybrané typy mikrometrických hlavic mohou být kalibrovány rovněž pomocí koncových měrek.
„Laboratoř musí stanovit a udržovat metrologickou návaznost výsledků měření pomocí dokumentovaného nepřerušeného řetězce kalibrací, z nichž každá přispívá k nejistotě měření a vztahuje je k příslušné referenci.“
KALIBRACE ÚCHYLKOMĚRŮ
Vzhledem k univerzálním možnostem použití, široké typové a rozsahové rozmanitosti, rozlišovací schopnosti počínaje desetinou milimetru a zlomkem mikrometru konče, vyžadují úchylkoměry komplexní přístup a nekompromisní úroveň kvality technického zázemí kalibrační laboratoře. Při kalibraci úchylkoměrů je současně třeba vyjádřit řadu metrologických parametrů vyhodnocených z relevantního množství naměřených hodnot.
Kalibrujeme primárně pomocí automatického přístroje pro kalibraci úchylkoměrů (Feinmess Suhl) s optickým odečtem hodnot indikace jak ručičkových, tak digitálních měřidel. Kalibrace úchylkoměrů můžeme rovněž provádět pomocí délkoměru.
KALIBRACE
ČÁRKOVÝCH MĚŘIDEL
Délková měřítka vybavena čárkovou stupnicí. Pevná měřítka, svinovací a skládací metry, měřičská pásma a podobně.
Kalibrace měřidel s čárkovou stupnicí provádíme přímou metodou pomocí měřicí lavice s inkrementálním délkovým odměřovacím systémem nebo porovnávací metodou pomocí ocelového měřítka.
KALIBRACE ÚHELNÍKŮ,
PRAVÍTEK PŘÍMOSTI
Měřidla pro kontrolu a nepřímé měření úchylek přímosti a úhlu 90°. Příložné, ploché, nožové.
Kalibrace úhelníků provádíme pomocí výškoměru pro měření kolmosti osazeného délkovým snímačem a referenční roviny známého tvaru.
„Laboratorní činnosti musí být prováděny nestranně a uspořádány a řízeny tak, aby byla zajištěna nestrannost.“
KALIBRACE
KONCOVÝCH MĚREK
Koncové měrky, mnohdy představující primární etalon přenosu délkové veličiny podnikové metrologie, vyžadují v procesu kalibrace maximálně precizní přístup, časově neomezený prostor a stabilní, ničím neovlivňované laboratorní prostředí. Pro zajištění kvalitního přenosu míry délkové veličiny (velikost nejistoty měření) je klíčová úroveň zasazení do nepřerušeného řetězce návaznosti. Tedy co nejblíže národnímu etalonu. Kalibrace koncových měrek si žádá své - a my jsme si toho vědomi.
Kalibrace koncových měrek do délky 100 mm včetně provádíme ve 3. sekundárním řádu návaznosti pomocí komparátoru TESA UPC (referenční etalony navázány ve 2. sekundárním řádu). Koncové měrky nad 100 do 500 mm pak kalibrujeme pomocí délkoměru a to v 5. řádu návaznosti.
KALIBRACE HLADKÝCH KALIBRŮ,
PEVNÝCH MEZNÍCH A NÁSTAVNÝCH MĚŘIDEL
Nástavné a mezní kroužky, třmenové a ploché kalibry, válcové mezní kalibry, válečkové měrky / měřicí trny, délkové nástavné trny, nástavné kalibry pro třmenové mikrometry a podobně.
Veškerá tato mezní a nástavná měřidla vyžadují kalibraci na sub-mikrometrické úrovni v racionálně stanovených pravidelných intervalech. Jedině tak je možné sledovat vývoj opotřebení exponovaných kalibrů a předejít tak výrobě zmetků v masové sériové výrobě.
Pravidelná kalibrace válcových kalibrů, mezních kroužků, kalibrace třmenových kalibrů a dalších mezních měřidel je nezbytnou součástí podnikové metrologie.
Dle druhu, formy a rozměru provádíme kalibrace měřidel této kategorie přímou či komparační metodou pomocí délkoměrů (Trimos, Carl Zeiss), přístroje pro kontaktní skenování profilu povrchu nebo pomocí výškoměru.
KALIBRACE
ZÁVITOVÝCH KALIBRŮ
Závit představuje komplexní strukturu rozměrových parametrů, kde každá dílčí vlastnost sama o sobě, nebo kumulativně, významným způsobem ovlivňuje funkci a kvalitu závitu jako celku. Závitové kalibry kladou vysoké nároky na laboratoř a její technické zázemí.
Naše laboratoř je vybavena přední technologií současnosti a je schopna provést kompletní analýzu rozměrových parametrů vnitřního i vnějšího závitu. To jest vyhodnotit klíčové parametry závitu jako jsou: střední průměr závitu, velký a malý průměr, stoupání závitu, úhly boků závitu, kuželovitost a další parametry.
Na vysoké úrovni tak provádíme kalibrace závitových kroužků, kalibrace závitových trnů, kalibrace kuželových závitových kalibrů mnoha typů a norem.
Podle druhu závitu, formy kalibru (závitový kroužek, závitový trn) a volby zákazníka, provádíme kalibrace závitových kalibrů pomocí délkoměrů (třídrátková metoda) nebo přístrojem pro kontaktní skenování profilu závitu (MasterScanner XP).
Vyřadíme-li při kalibraci měřidlo jako nevyhovující, můžete využít služeb našeho oddělení
OPRAV MĚŘIDEL